fbpx
A E H J

Jama brzuszna jest dużą przestrzenią w ciele człowieka, zlokalizowaną pomiędzy jamą klatki piersiowej a jamą miednicy. Składa się z jamy otrzewnej oraz przestrzeni zewnątrzotrzewnowej, która dzieli się na: przestrzeń przedotrzewnową, podotrzewnową i zaotrzewnową.

Budowa jamy brzusznej

Jamę brzuszną od góry ogranicza przepona, oddzielająca ją od jamy klatki piersiowej. Ściany jamy brzusznej tworzy kilka warstw tkanek: powięź, mięśnie, tkanka tłuszczowa oraz skóra. Z tyłu znajdują się mięśnie grzbietu i kręgosłup.

Wnętrze jamy brzusznej wyściela otrzewna — cienka błona tkanki łącznej, dzieląca się na część ścienną (przylegającą do ścian) i trzewną (okalającą narządy).

Narządy jamy brzusznej

Jamę brzuszną umownie dzieli się na piętro gruczołowe (górne) i piętro jelitowe (dolne). W piętrze gruczołowym znajdują się: wątroba, przewody żółciowe, trzustka, śledziona oraz żołądek. W piętrze jelitowym leżą jelito cienkie i grube.

Niektóre narządy, jak nerki, trzustka i część moczowodu, położone są w przestrzeni zaotrzewnowej, poza workiem otrzewnowym.

Topograficznie jamę brzuszną dzieli się na 9 kwadrantów, co ułatwia lokalizację narządów i rozpoznawanie schorzeń.

Synonimem jamy brzusznej zrozumiałym dla laika jest „brzuch”. W medycznym języku angielskim używa się określeń „abdomen” albo „abdominal cavity”. Potoczne słowo oznaczające brzuch, często używane w odniesieniu do dzieci lub w kontekście ciąży, to „belly”. Z kolei określenie „stomach area/region” (dosłownie „obszar/rejon żołądka”) choć nie jest ścisłym synonimem, również odnosi się do jamy brzusznej.

Źródła:

  1. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/gastrologia/jama-brzuszna-budowa-funkcje-i-najczestsze-schorzenia-aa-9hv8-FnBK-VkxA.html
  2. https://fizjoterapeuty.pl/anatomia/jama-brzuszna.html
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jama_brzuszna
  4. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/301933,usg-jamy-brzusznej
  5. https://fizjoterapeuty.pl/anatomia/kwadranty-jamy-brzusznej.html
  6. https://synonyms.reverso.net/synonim/pl/jamy%2Bbrzusznej
  7. EMA medical terms simplifier

Przeczytaj więcej na mojej stronie:

Related Entries